• Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

          • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

            Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX wieku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Nasza szkoła, od wielu lat, decyduje się na bardziej rozbudowane obchody, które trwają przez cały październik. Jest to dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki i jej dorobku.

            HASŁO MMBS 2023 – „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”

            W każdym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłasza propozycję przewodniego hasła miesiąca bibliotek. Celem jest zachęcenie bibliotekarzy szkolnych na całym świecie do zwrócenia szczególnej uwagi na jakiś obszar działania bibliotek szkolnych.

            Tegoroczna propozycja hasła to: „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

            PLAN OBCHODÓW

            1. Uczniowie z klas II i III sprawdzą swoją znajomość książki „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego i rozwiążą test z lektury.

            2. Przez cały miesiąc będzie trwał konkurs " na klasę, która wypożyczy najwięcej książek w październiku".

            3.Zorganizowane będą wystawy: nowości książkowych oraz książek z poprzednich maratonów które będą trwały przez cały miesiąc październik.

            4. Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej (termin październik/listopad 2023 r.).

                                       Monika Ilnicka

          • Dzień Głośnego Czytania w klasie VI b

          • Dzień Głośnego Czytania w klasie VI b

                       29 września 2023 roku – obchodzony był Dzień Głośnego Czytania. Patronką tego dnia jest Janina Porazińska, wybitna pisarka i autorka książek dla dzieci. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

               Z tej okazji uczennice i uczniowie klasy VI b przygotowali do głośnego czytania wiersze Marii Konopnickiej. Zajęcia miały na celu stymulowanie rozwoju młodego człowieka, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Musimy pamiętać, że czytając książkę na głos, po prostu wymagamy od swojego mózgu więcej, niż kiedy czytamy ją po cichu.

             

            Oprac. Ewa Woźniak

          • Zaproszenie

          • Zaproszenie do udziału w V Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym

             „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIEM” pn. „Dzień Czystego Powietrza”

            W zależności od kategorii wiekowej uczestników, konkurs polega na wykonaniu laurki, kartki z kalendarza dotyczącej sposobów, działań lub rozwiązań przyczyniających się do dbania oraz poprawy jakości powietrza w szczególności przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z tzw. „niskiej emisji”.

            Dla autorów najwyżej ocenionych prac zostaną przyznane atrakcyjne nagrody, m.in. plecaki turystyczne, interaktywne globusy, mikroskopy, tablety graficzne, głośniki Bluetooth, dyski zewnętrzne, latarki turystyczne, smartbandy, powerbanki solarne, termosy turystyczne czy butelki filtrujące.

            Dla uczniów klas:

            • I-III należy wykonać laurkę czyli dwustronicową (co najmniej na dwóch stronach) pracę plastyczną w formacie A5 (kartka A4 złożona na pół), która może zawierać rysunki, zdjęcia, wycinanki na co najmniej dwóch stronach. Adresatem laurki powinno być Powietrze z okazji Dnia Czystego Powietrza, który przypada 14 listopada. Praca powinna prezentować sposoby, działania lub rozwiązania przyczyniające się do dbania oraz poprawy jakości powietrza w szczególności przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z tzw. „niskiej emisji” na terenie województwa łódzkiego.

            • IV-VIII należy wykonać kartkę z kalendarza dwustronną w formacie A4 na bloku technicznym obrazującą strony tzw. „kalendarza zdzieraka”. Praca powinna prezentować sposoby, działania lub rozwiązania przyczyniające się do dbania oraz poprawy jakości powietrza w szczególności przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z tzw. „niskiej emisji” na terenie województwa łódzkiego.

            Uczestnicy Konkursu oddają prace do Pani Iwony Karbownik do dnia 10 października 2023 r.

             

            Iwona Karbownik

          • Europejski Dzień Sportu

          •  

             

             września 29 września nasza szkoła świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom, że zechcieli spędzić ten czas z nami.  Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała @FundacjaV4Sport w partnerstwie z @AkademiaKrokietaiLamy. 

            W tym roku w akcji wzięło udział 316 osób. Zarówno młodsze jak i starsze klasy wspaniale się bawili na zwinnościowych torach przeszkód.

            Dlaczego warto było do nas dołączyć?

            1) Biorąc udział w takich wydarzeniach zwiększamy świadomość i gotowość całej

            Społeczności szkolnej. Wszystko po to, by ruch stał się nieodłącznym elementem codzienności.

            2) Pokazujemy, że aktywność fizyczna jest fajna ! Po prostu...

            3) Promujemy zdrowy styl życia i budujemy dobre nawyki.

            4) Jednoczymy i budujemy społeczność uczniowską.

            5) Stajemy się częścią dużej, międzynarodowej społeczności, skupionej wokół wspólnego celu. 

             

             Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

             

            @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

            #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

             

             

            Opracował: Andrzej Kazimierczak

             

             

             

             

          • 33. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENKI TURYSTYCZNO - PRZYRODNICZEJ

          • 23 września 2023 roku w Domu Kultury w Przedborzu odbył się 33. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PIOSENKI TURYSTYCZNO - PRZYRODNICZEJ. W konkursie wzięli również udział uczniowie z naszej szkoły: Joanna Bociek, Nina Idziak, Lena Matuszczyk, Alan Ziółkowski, Blanka Świech, Julia Mieruszyńska oraz Małgorzata Woźniak. Wszyscy nasi artyści zaprezentowali się bardzo dobrze. Jury przyznało Małgorzacie Woźniak i Lenie Matuszczyk III miejsce w kategorii zespołów oraz Joannie Bociek wyróżnienie w kategorii solistów. My nagrodziliśmy wszystkich uczestników reprezentujących naszą szkołę dyplomami uznania i drobnymi upominkami. GRATULUJEMY!!!

            Wioletta Mieruszyńska

          • Bezpieczna Droga

          • Znamy zasady ruchu drogowego-klasa O A

            Uczniowie kl 0 uczestniczyły w spacerze dydaktycznym na pobliskie pasy drogowe. Podczas spaceru dzieci w praktyce zastosowały wcześniej poznane zasady ruchu drogowego oraz rozpoznawały i nazywały napotkane znaki drogowe.

            Uczestniczyły również w spotkaniu z panem policjantem .

            Wychowawca Grażyna Włoch

          • Warsztaty edukacyjne pod hasłem „Owocowa szkoła”

          • W dniu 27.09.2023r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Przedborzu odbyły się warsztaty edukacyjne pt.: "Owocowa szkoła" w ramach kampanii pod hasłem:

             " Województwo łódzkie ogrodem Polski" pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

            Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy 7a pod opieką nauczyciela biologii Barbary Kraś

             i p. Wioletty Kowalskiej oraz przedstawicieli Departamentu Klimatu i Turystyki.

            Celem akcji było podniesienie świadomości uczestników na temat znaczenia bioróżnorodności w przyrodzie i sposobów na jej zachowanie, a także zachęcanie do działań proekologicznych.

             Uczestnicy mogli się przekonać, jak wiele mogą zrobić dla środowiska i przyszłych pokoleń.

            Zajęcia przebiegały w dwóch etapach:

            I etap : prelekcja nt. Jak dbać bioróżnorodności ekosystemów?

            II etap: zajęcia praktyczne- uczniowie wykonywali domki dla owadów i posadzili drzewa i krzewy owocowe wokół szkoły. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom, domek dla owadów, który został własnoręcznie wykonany, upominek- nasiona roślin łąkowych, które można posiać wokół domu. Zaangażowanie uczniów na każdym etapie działań warsztatowych napawa nadzieją, że młodzi ludzi będą w przyszłości równie chętnie uczestniczyć w akcjach na rzecz naszej planety.

            Barbara Kraś

            Wioleta Kowalska

          • Światowy Dzień Turystyki

          • Światowy Dzień Turystyki, obchodzony 27 września, to wspaniała okazja do odkrywania nowych miejsc, poznawania różnych kultur i cieszenia się podróżami. W tym dniu świętujemy znaczenie turystyki dla rozwoju społeczno-gospodarczego i promowania wzajemnego zrozumienia między narodami. Zachęcam wszystkich do eksplorowania świata i tworzenia niezapomnianych wspomnień podczas podróży! 

            Poniżej fotorelacja z wakacyjnych wypraw naszych uczniów.

             

            Opracowała Iwona Karbownik

          • Dzień Kropki w kl. I C

          • Międzynarodowy Dzień Kropki to świetna okazja by pobudzić wyobraźnię, pokazać dzieciom ich mocne strony, uzmysłowić, że w każdym drzemie jakiś talent. Dzieci z kl. I C poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która była przekonana, że nie potrafi rysować. Dziewczynka odkryła w sobie moc kreatywności dzięki zachęcie ze strony nauczycielki. Pierwszaki również pokazali swą kreatywność wykonując kropkowe prace. Dzieci pracowały w parach i indywidualnie. Z kropek tworzyły swoje obrazy. Na zakończenie wykonały dowolną techniką zjawiskowe biedronki.
             

            Barbara Zdulska.

          • Informacja dla maratończyków z klas II-III

          • "Zezia i wszystkie problemy świata" to pierwsza lektura maratonu dla najmłodszych. Dla tych, którzy nie zdobyli książki alternatywną lekturą jest "Zezia i Giler" (książki są dostępne w bibliotece). Dzieci napiszą test z tej lektury którą przeczytają.

            Monika Ilnicka

          • Podziękowanie za dary

          • Biblioteka szkolna składa serdeczne podziękowania ofiarodawcom, pani Beacie Andrzejczuk, autorce książek dla dzieci i młodzieży, oraz panu Konradowi Abramowskiemu którzy przekazali dla naszej biblioteki dary książkowe.
            Te miłe gesty pozostaną na długo w naszej pamięci, a podarowane książki przyczynią się do pomnożenia radości jaką daje czytanie.

            Monika Ilnicka

          • Europejski Dzień Sportu

          • 29 września nasza szkoła po raz drugi obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego 🌍🌎🌏 świata, a już 29 września nasza placówka stanie się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!

             

            Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni piątek września zarządzamy wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

             

            Już niedługo podzielimy się relacją z tego wydarzenia! 

             

            #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
            @Fundacja V4Sport
            @Akademia Krokieta i Lamy

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w KL.0

          • Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji.
            15 września klasa 0 obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki.
            Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
            Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności.
            Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, zegarki, kolorową kulę, piłkę czy oko.
            Wspólnie bawiliśmy się też przy piosence o kropce i wykonaliśmy piękne prace- oczywiście w kropki.
            Wychowawca Grażyna Włoch

          • Noc Nietoperzy w Przedborskim Parku Krajobrazowym

          • Dnia 14 września 2023 r. młodzież ze szkoły Podstawowej w Przedborzu pod opieką
            nauczycieli p. Iwony Karbownik, p. Justyny Nicoś i p. Barbary Kraś wzięła udział w akcji Noc
            Nietoperzy Spotkanie przebiegało w dwóch etapach:
            - I etap- wykład p. Maurycego Ignaczaka -chiropterologa -pracownika Oddziału Terenowego
            Sieradzkich Parków Krajobrazowych, przedstawiający świat latających ssaków zakończony
            quizem z nagrodami,
            - II etap- obserwacje terenowe nietoperzy nad rzeką Pilicą.
            Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć ciekawe fotografie różnych gatunków nietoperzy oraz
            poznać ich zachowania w środowisku. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, jaką
            stworzyli pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

            Iwona Karbownik
            Barbara Kraś

          • Rajd Szlakiem Królewskich Łowów

          • Dnia 18.09.2023 r. odbył się Rajd Rowerowy Szlakiem Królewskich Łowów zorganizowany    w ramach obchodów 35 – lecia powstania Przedborskiego Parku Krajobrazowego, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Radomsku. Na starcie rajdu, który został zorganizowany w na placu Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Przedborzu wszystkich zebranych powitali pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego, na czele z panem Dariuszem Sommerfeldem, który wprowadził wszystkich zebranych w tematykę rajdu, przypomniał o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Trasa rajdu liczyła 30 km. i wiodła przez następujące miejscowości: Łączkowice, Pratkowice, Rudkę, Krzętów, Mrowinę, Dobromierz, Rączki, Biały Brzeg, Chałupy, Przedbórz. W trakcie rajdu uczestnicy zostali poczęstowani słodka bułką,       a na zakończenie imprezy na terenie siedziby PPK zostało przygotowane ognisko z pieczonymi kiełbasami i kaszankami. Po ognisku pan  Dariusz Sommerfeld przeprowadził konkurs z nagrodami podsumowujący wiadomości, które zostały przedstawione podczas trwania rajdu.

          • #BiegFairPlayPKOl 2023!

          • https://olimpijski.pl/wp-content/uploads/2023/08/FB_v1-1024x1024.jpg

             

            15 września w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Fair Play. Wychowawcy w klasach przeprowadzili pogadanki na temat zachowania Fair Play w sporcie jak i w życiu codziennym.  Następnie odbył się #BiegFairPlayPKOl 2023! Był to klasowy bieg sztafetowy w którym uczestniczyły wszystkie klasy z naszej szkoły . Łącznie pobiegło 350 uczniów i nauczycieli. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie przepięknych plakatów i zachęcenie tak ogromnej ilości osób do wzięcia udziału w wyżej wymienionym biegu.

             

             

             

          • Bezpieczeństwo na drodze

          • Pierwszaki z klasy I C - 13 września poznawały zasady obowiązujące pieszych w poruszaniu się po drogach, chodnikach, poboczach. Uczyły się jak bezpiecznie  i prawidłowo przechodzić przez pasy oraz jak zachować się, gdy jest sygnalizacja świetlna. Pod okiem nauczycieli trenowały odpowiedzialne, bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Rozpoznawały znaki drogowe znajdujące się w pobliżu szkoły.

                                                                                                                Barbara Zdulska

          • Przyłącz się do akcji #BiegFairPlayPKOl 2023!

          • Polski Komitet Olimpijski zaprasza wszystkich uczniów w całej Polsce do wzięcia udziału w III edycji #BieguFairPlayPKOl w dniach 7-15 września! W naszej szkole bieg ten odbędzie się 15 września 2023r.Przed symbolicznym biegiem nauczyciele przeprowadzą krótką prelekcję na temat zasad Fair - Play.

            Celem akcji jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie, jak i w życiu. Zapraszamy do udziału!

             

          • Koło Historyczne i Klub Europejski 2023/2024

          • Koło Historyczne i Klub Europejski 2023/2024

             

            Koło Historyczne

             

            W związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów nasz szkoła postanowiła włączyć się w obchody towarzyszące tej, jakże ważnej uroczystości. W związku z tym w okresie od czerwca do września 2023 r.
            w naszej szkole podjęłam różne działania na rzecz upowszechnienia wiedzy
            o Polakach, którzy podczas II wojny światowej, z narażeniem życia, ratowali osoby narodowości żydowskiej.

                     Zaczynając od początku - w poszczególnych klasach przeprowadziłam prelekcje na temat rodziny Ulmów, ich tragiczna historia stała się przyczynkiem do pogłębienia wiedzy na temat losów społeczności żydowskiej w Przedborzu. Począwszy od ich pojawienia się w naszym mieście, po tragiczne wydarzenia II wojny światowej.

            Aby pogłębić wiedzę na ten temat odwiedziliśmy lokalne Muzeum Ludowe, gdzie zgromadzonych jest dużo pamiątek związanych z tą społecznością. Następnie odwiedziliśmy cmentarz żydowski. Uczniowie zapoznali się też
            z historią przedborskiej rodziny Ważyńskich, która podobnie jak rodzina Ulmów z narażeniem życia ratowała Żydów podczas II wojny światowej.

            Historia naszych lokalnych bohaterów w ramach prelekcji został przybliżona uczniom oraz została opisana i na tablicy przygotowanej na tę okoliczność przedstawiona, obok historii rodziny Ulmów.

            Sylwia Prymus

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024                  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego    w Przedborzu miało uroczysty charakter.

            W uroczystości udział wziął Przewodniczący Rady Miejskiej w Przedborzu Krzysztof Zawisza. Dyrektor szkoły Grażyna Strojkowska życzyła uczniom, aby czas spędzany w szkole był radosny, bezpieczny i pracowity, a nauczycielom – wielu sukcesów w pracy z dziećmi i satysfakcji z wykonywanej pracy.